ویژگی هایی که یک صندلی کارمندی ارگونومیک باید داشته باشد

چه دنبال تنظیم یک دفتر خانگی باشید چه در حال طراحی مجدد فضای اداری برای کارمندانتان، جستجوی در دنیای ارگونومیک برای یافتن صندلی کارمندی مناسب می تواند طاقت فرسا باشد. افزایش تعداد محصولات موجود در بازار، محدود نمودن گزینه های خریدتان را چالش برانگیز کرده است. یکی از ویژگی های کلیدی ایجاد فضای کاری ارگونومیک انتخاب صندلی کارمندی ارگونومیک مناسب است. در این مقاله می خواهیم تعیین کنیم: صندلی کارمندی ارگونومیک چیست، چرا ارزش سرمایه گذاری و هزینه کردن را دارد، و معیارهای اصلی که هنگام خرید صندلی کارمندی ارگونومیک باید مدنظر قرار دهید چه هستند

برای یافتن پاسخ به این سؤال­ها، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

صندلی کارمندی ارگونومیک

صندلی کارمندی ارگونومیک چیست؟

در ابتدا، بیایید نگاهی به معنای اصطلاح ارگونومیک بیاندازیم. سازمان ایمنی و بهداشت شغلی (Occupational Safety and Health Organization) این اصطلاح را اینگونه تعریف می­کند:

“علم ایجاد تناسب بین شرایط محل کار و خواسته­ های شغل با قابلیت­های جامعه شاغل”.

به عبارت دیگر، ارگونومیک به این امر می­ پردازد چگونه مبلمان و اشیاء را طراحی کرد تا مکمل بدن انسان شده و محیطی ایمن برای کار خلق نماید.

بنابراین، صندلی ارگونومیک صندلی است که در پی یافتن راه ­حلی برای دردها و فشارهای وارده بر جسم ناشی از استفاده طولانی مدت از صندلی استاندارد است. این صندلی به نحوی طراحی شده است تا بهترین پشتیبانی را از جسم هنگام نشستن در پشت میز فراهم کند. وضعیت و حالت بدن، پشتیبانی از کمر، توزیع وزن، راحتی و امکان حرکت را مدنظر قرار می­دهد. صندلی کارمندی ارگونومیک چندین بخش قابل تنظیم دارد، بنابراین به طور منحصربه­ فرد با هر کاربری تناسب می­یابد و تمامی کاربران می­ توانند در محل کار خود با آرامش و راحتی بر روی صندلی بنشینند.

مطلب مرتبط  میز تحریر نوجوان را از کجا بخریم و به چه نکاتی توجه کنیم؟

چرا به صندلی کارمندی ارگونومیک نیاز دارم؟

 بله، می­دانیم صندلی­ های کارمندی ارگونومیک از صندلی­ های کارمندی استاندارد گران تر هستند. اما به این خرید به عنوان یک سرمایه­­ گذاری در سلامت و بهره ­وری  کارمندان تان نگاه کنید.

اصلی­ ترین و مهم­ترین دلیل برای خرید کارمندی ارگونومیک، سلامتی است. به لحاظ علمی اثبات شده است گذراندن زمان طولانی مدت پشت میز می­تواند ریسک بروز بیماری­ های جدی را به شدت افزایش دهد. به طور خاص نشستن روی صندلی غیر ارگونومیک می­تواند به پدید آمدن اختلال­های اسکلتی – عضلانی منجر شود که عضلات، مفاصل، تاندون­ها، رباط­ها و عصب­ های کمرتان را تحت تأثیر قرار می­دهد. می­تواند حالت بدنتان را به شکل منفی تحت تأثیر قرار دهد و با اعمال فشار بر ستون فقرات به کمر درد منتهی شود. همچنین می­تواند جریان خون را محدود کند که به ترومبوز وریدی (Vein Thrombosis) منجر شده و عوارضی همانند اپوندیلوز گردنی (Cervical Spondylosis) در پی داشته باشد.

در نهایت، آنچه شما با سرمایه ­گذاری در صندلی کارمندی ارگونومیک به دست می­آورید در قالب بهره­ وری کاری خودش را نشان خواهد داد. با ایمن­ سازی محیط کار میزان مشارکت کارکنان را افزایش داده و محیطی انعطاف­ پذیرتر فراهم خواهید کرد که می­تواند به شکلی منحصربه­ فرد برای تمامی کارکنان تنظیم شود. و بر اساس پیش­بینی­ های انجام شده، کارکنان بیشتر و بیشتر به محیط­ های کاری اولویت می­دهند که ارزش رفاه کارکنان در آن­ها مدنظر قرار گرفته است.

علاوه بر این، صندلی­ کارمندی ارگونومیک اغلب صندلی­ های باکیفیتی هستند که سال­ها دوام آورده و قابل استفاده خواهند بود.

مطلب مرتبط  میز کامپیوتر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

صندلی ارگونومیک

ویژگی­های صندلی کارمند ارگونومیک

قابلیت تنظیم

چیزی که باعث عالی شدن صندلی کارمندی ارگونومیک می­شود امکان تنظیم صندلی متناسب با نیازهایتان است.افراد با هم تفاوت دارند، بنابراین صندلی باید با نیازهای منحصربه­ فرد کاربر تناسب یابد. تصور اینکه چه کسی، در چه شرایطی از صندلی استفاده خواهد کرد می­تواند به شما اطمینان دهد این محصول با تمامی کارکردهای مورد انتظار انطباق خواهد یافت. اغلب معیارهای زیر جزو قابلیت تنظیم صندلی کارمندی مناسب محسوب می­شوند. انواع صندلی های اداری  می بایستی استانارد های یک صندلی ارگونومی را داشته باشند.

ارتفاع صندلی

یک صندلی کارمندی ارگونومیک خوب امکان تنظیم ارتفاع صندلی از ۳۸ تا ۵۶ سانتی متر را فراهم می­کند. این طیف برای افراد با قد ۱۵۰ تا ۱۹۵ سانتی متر مناسب است. در ارتفاع مناسب، پاهایتان رو کف زمین قرار خواه گرفت در حالی که زانوهایتان در زاویه ۹۰ قرار دارند. این امر به کاهش فشار بر زانوها و ناحیه کمر کمک می­کند.

عرض صندلی

اندازه استاندارد صندلی بین ۴۳ تا ۵۱ سانتی متر عرض است تا فضای کافی برای پشتیبانی از ران­ها فراهم شود. هر کاربر باید بتواند به راحتی روی نشیمن صندلی با کیفیت بنشیند در حالی که حداقل ۵/۲ سانتی متر از دو طرف باسن وی فضای خالی وجود داشته باشد. این عرض نباید آنقدر زیاد باشد که بازوها برای قرار گرفتن روی دسته­ ها با مشکل مواجه شوند.

گودی صندلی

پشتی یک صندلی کارمندی ارگونومیک باید آنقدر گودی داشته باشد که زمانی که کمر کاربر در آن جای می­گیرد فضایی برای حداقل ۲ تا ۴ انگشت بین انتهای صندلی و زانوهای کاربر وجود داشته باشد. حداقل  ران­ها باید توسط صندلی پشتیبانی شوند. دنبال صندلی باشد که امکان تنظیم پشتی برای گودی کمر چه به صورت دستی و چه اتوماتیک را برای شما فراهم کند.

مطلب مرتبط  میز تحریر ام‌دی‎‌اف بهتر است یا نئوپان؟

دسته­ صندلی

دسته­ ها باید قابل تنظیم باشند و حتی در صورت امکان جدا شوند. ارتفاع ایده­آل برای دسته­ها از ۱۷ تا ۴۸ سانتی متر بالاتر از نشیمن صندلی است. دسته­ ها باید پهن و راحت باشند به نحوی که آرنج و ساعد در هنگام تایپ به راحتی بر روی آن­ها استراحت کنند.

صندلی کارمندی ارگونومیک

پشت سری صندلی

همه صندلی­ های اداری باید پشتی داشته باشند اما داشتن پشت سری چندان متداول نیست. همه افراد به یک پشت سری ارگونومیک نیاز ندارند اما وجود آن­ها می­تواند به بهبود آرامش در انجام وظایف روزانه کمک کند. هدف پشت سری کاملاً مشخص است، پشتیبانی از سر و گردن. زمان­ های طولانی تایپ یا مطالعه نیاز به لحظاتی برای استراحت دادن گردن و سر بر روی پشت سری ایجاد می­کنند. پشت سری قابل تنظیم برای زمان­های استراحت کردن و آرامش یافتن مفید است مثلاً هنگام پاسخ دادن به تلفن یا صرف عقب نشستن و یک استراحت کوتاه داشتن.

منبع: moblemanarc.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .

Call Now Button