میز تحریر ام‌دی‎‌اف بهتر است یا نئوپان؟

امروز ما قصد داریم مزایا و معایب چوب ام‌دی‌اف و نئوپان را با یکدیگر مقایسه کنیم تا در نهایت شما بتوانید یک نتیجه و تصمیم‌گیری کلی برای خرید میز تحریر مناسب و سایر ملزومات برای منزل یا محل کار بگیرید. چوب مزایای بسیار زیادی دارد اما با یک نقطه ‌ضعف آشکار نیز همراه است.

در حقیقت هزینه‌ی تجهیز کل دکوراسیون ساختمان‌ها با اسباب و وسایل کاملا چوبی، بسیار زیاد خواهد بود و برای بسیاری از افراد اختصاص چنین بودجه‌ای غیرممکن است. تولیدکنندگان میز تحریر ام‌دی‌اف و سایر اسباب و وسایل منزل یا محل کار معمولا با استفاده از ام‌دی‌اف یا نئوپان برای ساخت زیرلایه‌ها و بخش‌هایی از وسیله که به طور مداوم قابل مشاهده نیستند، هزینه‌ی نهایی محصولات خود را کاهش می‌دهند.

البته لازم به ذکر است این دو نوع ماده برای ساخت میز تحریر می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و حتی شما برای ساخت کل وسایل نیز می‌توانید از ام‌دی‌اف و نئوپان استفاده کنید و هزینه‌ی نهایی را به مقدار بسیار زیادی کاهش دهید.

میز تحریر ام‌دی‌اف

ام‌دی‌اف و نئوپان هر دو به عنوان مواد مرکب شناخته‌ می‌شوند. آن‌ها در کارخانه با استفاده از روش‌های مختلف پرس، به وجود می‌آیند که می‌توانند از نظر ضخامت و تراکم، متفاوت باشند. اگر ضخامت میز تحریر برای شما مهم است به این موضع توجه داشته باشید. مزیت استفاده از ام‌دی‌اف و نئوپان، هزینه‌ی کمتر و درجه‌ی استقامت و پایداری بالا است؛ بنابراین اگر چوب از محدوده‌ی قیمت شما خارج است، می‌توانید ام‌دی‌اف و نئوپان را به عنوان یک گزینه‌ی سودمند احتمالی، در نظر بگیرید.

ام‌دی‌اف و نئوپان هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و هر کدام با توجه به شرایط مختلفی که در ادامه توضیح داده خواهد شد، می‌تواند گزینه‌ی بهتری نسبت به دیگری باشد.

ام‌دی‌اف چیست؟

MDF مخفف medium density fiberboard  به معنی تخته‌ی فیبری با تراکم متوسط است. شرکت‌های تولیدی چوب ام‌دی‌اف، گونه‌های خاصی از درختان را در مزارع خود پرورش می‌دهند؛ سپس پوست چوبی این درختان را جدا می‌کنند و  بعد از قطعه‌قطعه کردن و به تفاله تبدیل می‌کنند. سپس این تفاله به فرآیند تولید کامپوزیت وارد می‌شود. با این حال، الیاف چوب که به عنوان مواد “زائد” ایجاد شده در طول تولید چوب به وجود می‌آیند نیز جمع‌آوری شده و برای ایجاد ام‌دی‌اف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مطلب مرتبط  ویژگی‌های میز لپ تاپ دیواری چیست ؟

خمیر الیاف پس از جمع‌آوری به یک خط دمی منتقل شده و در آنجا فرمالدئید و رزین مومی برای جلوگیری از جمع شدن به مخلوط اضافه می‌شوند. الیاف تصفیه‌شده و پس از خشک شدن، وارد یک دستگاه پرس گرم می‌شوند. پرس گرم، پیوندهای شیمیایی مواد را فعال می‌کند.

مزایای میز تحریر ام‌دی‌اف

کار با آن آسان است. بنابراین ساخت میز تحریر ام‌دی‌اف کار سختی نیست. سطح صاف و همه‌کاره‌ی ام‌دی‌اف، کار را با آن راحت می‌کند. در پایان، یک سطح صاف و مقاوم فراهم می‌کند. حتی یک قطعه‌ی ام‌دی‌اف که در یک ورقه‌ی تزئینی پوشانده نشده‌است، سطحی صاف و بادوام خواهد داشت.

همان‌طور که در ابتدا توضیح داده شد، هنگام تولید ام‌دی‌اف، الیاف چوب با استفاده از گرما، چسب و عوامل اتصال به یکدیگر فشار داده می‌شوند که در نتیجه باعث می‌شود محصول نهایی عاری از برآمدگی و ناصافی‌های متعدد باشد. این ویژگی بسیاری از افراد را به خرید میز تحریر ام‌دی‌اف تشویق می‌کند.

برای تولید ام‌دی‌اف از مواد دور‌ ریختنی استفاده می‌شود. این ماده توسط جمع‌آوری ضایعات و الیاف بازیافتی تولید می‌شود. با وجود آن که انجام این فرآیند هنوز به استفاده از چوب درختان متکی ا‌ست اما به طور کلی، درختان جدید به منظور ایجاد محصولات ام‌دی‌اف ​​قطع نمی‌شوند. اگر دوستدار طبیعت هستید خرید میز تحریر ام‌دی‌اف به این دلیل به شما پیشنهاد می‌شود.

ام‌دی‌اف آفات را دفع می‌کند. این ماده همچنین می‌تواند در طول فرآیند تولید با مواد شیمیایی که باعث دفع آفات می‌شود، اصلاح شود. یکی از مهم‌ترین گروه‎‌های آفات، موریانه‌ها هستند که می‌توانند به سرعت به چوب آسیب برسانند و با کوچک‌ترین لمس باعث خرد‌ شدن آن شوند.

اگر در آب‌و‌هوای معتدل و در مناطقی که آفات رشد می‌کنند زندگی می‌کنید، ام‌دی‌اف ​​ممکن است احساس امنیت بهتری در برابر اثرات آفات مهاجم برای شما ایجاد کند. ام‌دی‌اف برخلاف چوب، همراه با تغییر آب‌و‌هوا، منقبض و منبسط نمی‌شود.

مطلب مرتبط  نقد و بررسی صندلی sk750 نیلپر

معایب میز تحریر ام‌دی‌اف

ام‌دی‌اف تمایل به جذب مایعات دارد. به این معنی که رنگ را می‌مکد و در صورت خیس شدن می‌تواند متورم شود. اگر فرزند خردسال دارید خرید میز تحریر ام‌دی‌اف را به شما توصیه نمی‌کنیم. برای جلوگیری از آسیب ناشی از رطوبت و همچنین تاب‌خوردگی ام‌دی‌اف، باید به درستی آب‌بندی شود. فرمالدئید مورد استفاده در فرآیند تولید ام‌دی‌اف سرطان‌زا شناخته شده‌است. بسیاری از شرکت‌ها در حال حذف این ماده‌ی شیمیایی از روند تولید خود و معرفی گزینه‌های ایمن‌تر هستند.

میز تحریر ام‌دی‌اف

نئوپان چیست؟

با وجود آن که نئوپان و ام‌دی‌اف هر دو بخشی از خانواده‌ی محصولات و چوب‎های مرکب هستند، تفاوت‌های مهمی دارند که باید آن‌ها را به خاطر بسپارید. به زبان ساده، نئوپان ارزان‌تر، سبک‌تر و ضعیف‌تر از گزینه‌های دیگر است.

همان طور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید ام‌دی‌اف نسبت به نئوپان، لبه‌ی بسیار واضح‌تری دارد. ام‌دی‌اف از الیاف چوب بسیار کوچک، تقریبا مانند آرد ساخته شده‌است، در حالی که نئوپان از الیاف بزرگ‌تر و درشت‌تر ساخته شده‌است.

نئوپان هنگامی که برای اولین بار در زمان جنگ جهانی دوم با سرعت قابل توجهی تولید می‌شد، شامل آوارهایی بود که از کف کارخانه‎ها برداشت و به یکدیگر چسبانده شده‌ بودند. با گذشت سال‌ها، روند تولید بهتر شد و شرکت‌ها شروع به ارائه‌ی انواع مختلف نئوپان کردند.

تولید نئوپان نیز مراحل بیشتری نسبت به ام‌دی‌اف دارد. ماشین‌آلات باید اندازه‌های مختلف تراشه‌های چوب را مرتب کنند. علاوه بر این، با توجه به خصوصیاتی که محصول نهایی باید داشته ‌باشد از مخلوط‌های شیمیایی مختلف در تولید آن استفاده می‌شود.

نئوپان را می‌توان برای مقاومت در برابر آب، آتش و حشرات ساخت. سرانجام، نئوپان برای سخت شدن و خشک شدن همه‌ی چسب‌ها، برخلاف ام‌دی‌اف به یک فشار سرد متکی‌ است نه یک فرآیند پرس داغ.

همچنین جالب است بدانید که در دهه ۱۹۵۰، نئوپان به یک ماده‌ی محبوب مورد استفاده در کابینت آشپزخانه‌ها تبدیل شد، اما در واقع گران‌تر از چوب بود. با تغییر روند ساخت، قیمت کاهش یافت و شرکت‌ها از آن به عنوان روشی برای تولید انبوه اسباب و اثاثیه منزل با هزینه‌ی کم استفاده کردند.

مطلب مرتبط  نقد و بررسی صندلی sm812 نیلپر

امروزه در بازار نئوپان‌هایی با کیفیت مختلف وجود دارد. پس مهم است که بدانید برای چه محصولی و چه کیفیتی هزینه می‌کنید.

مزایای نئوپان

نئوپان نه تنها ارزان‌تر از چوب بلکه از ام‌دی‌اف نیز ارزان‌تر است. اگر هزینه میز تحریر ام‌دی‌اف برای شما بالا است می‌توانید نئوپان انتخاب کنید. این امر آن را به گزینه‌ای مناسب برای کاربردهای ساختمانی مانند لایه‌های زیر کفپوش زمین که به هر حال هرگز در دیدرس قرار نمی‌گیرند، تبدیل می‌کند. نئوپان همچنین یک سطح صاف صیقلی را فراهم می‌کند که به راحتی می‌توان روی آن چسب و سایر مواد تزئینی استفاده کرد. نئوپان در انواع درجه‌‌ی کیفیت‌ها، ضخامت‌ها و چگالی‌ها وجود دارد تا بتوانید انتخاب خوبی متناسب با نیازهای خود داشته‌باشید. نئوپان‌های با کیفیت بالاتر، مقاومت و چگالی زیادی را ارائه می‌دهند. اگر مقاومت میز تحریر برای شما مهم است بهتر است از جنس نئوپان استفاده کنید.

نئوپان، سازگار با محیط‌زیست است زیرا از ضایعات طبیعت ساخته می‌شود. استفاده از نئوپان سبک در وسایل و مبلمان به این معنی ا‌ست که وزن وسایل کمتر و جابجایی آن‌ها آسان‌تر خواهد بود

میز تحریر ام‌دی‌اف

معایب نئوپان

طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی، از جمله فرمالدئید، در فرآیند تولید نئوپان مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی نئوپان برش داده می‌شود، این مواد شیمیایی آزاد می‌شوند، در نتیجه هر کسی با این مواد کار می‌کند باید زمان قرار گرفتن در معرض نئوپان را برای حفظ سلامت خود محدود کند. نئوپان ارزان به مرور زمان خم و ضعیف می‌شود پس برای قفسه‌های بلند و میز تحریر که به یکپارچگی و مقاومت طولانی‌مدت نیاز دارند، ایده‌آل نیست. به همین دلیل میز تحریر ام‌دی‌اف نسبت به نئوپان بهتر است. نئوپان نیز مانند ام‌دی‌اف به رطوبت حساس است و اگر در معرض آب و رطوبت قرار گیرد، می‌تواند متورم و خرد شود.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با تفاوت‌های نئوپان و ام‌دی‌اف و همچنین مزایا و معایب هر کدام آشنا کنیم تا بتوانید بهترین تعادل بین هزینه‌‌ی پرداختی و دوام محصول برقرار کنید و مناسب‌ترین گزینه را برای انتخاب میز تحریر ام‌دی‌اف یا نئوپان داشته باشید.

1 دیدگاه برای “میز تحریر ام‌دی‎‌اف بهتر است یا نئوپان؟

  1. سجاد گفته:

    سلام
    مقاله مناسب در مورد متریال و جنس کالا
    من خرید کردم از فروشگاه طراحان چیدمان آرک
    چون نماد ۴ستاره و معتبر داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

من با این شرایط موافق هستم .

Call Now Button